Počuli ste už o modernom spôsobe ako vykúriť vás príbytok – solárnych kolektoroch? Svetlo zo slnka je veľmi ľahko dostupným zdrojom. Prečo ho teda nevyužiť ako zdroj tepla pre naše domácnosti? Jeho najväčšou výhodou je, že sa zaraďuje medzi nevyčerpateľné zdroje energie, a preto v jeho využívaní nie sme nijakým spôsobom limitovaní. Ak staviate či renovujete dom alebo chatu a rozmýšľate nad tým, ako priniesť teplo do vašej stavby, možno práve solárne kolektory budú pre vás tou najlepšou voľbou.

solární panely

Čo je podstatou solárnych kolektorov?

Ako sme už spomínali vyššie, podstatou tohto inovatívneho spôsobu vykurovania je využívanie slnečného žiarenia na vykúrenie domácnosti a ohrev vody. Radí sa medzi ekologické druhy vykurovania. Slnečné kolektory sa spravidla umiestňujú na strechu stavby. Aby kolektory dokázali prijať čo najviac slnečného žiarenia, je dôležité premyslieť, kde presne budú umiestnené. Odborníci odporúčajú natočenie kolektorov na juh či juhozápad. Solárne kolektory má význam inštalovať iba na objekty, na ktoré celoročne svieti slnko a nie sú teda zatienené napríklad stromami alebo inými vyššími budovami. Nie je vhodné zvoliť si tento typ vykurovania napríklad na dom či stavbu v horách, kde slnko nesvieti vôbec alebo len veľmi zriedka. Slnečné kolektory fungujú na základe absorbéra, ktorý zachytáva slnečné žiarenie a to sa mení na teplo. Teplo sa ďalej prenáša prostredníctvom teplonosného média.

Druhy solárnych kolektorov

V súčasnosti poznáme dva základné druhy solárnych kolektorov. Ploché solárne kolektory sa najčastejšie využívajú na ohrev teplej vody. Majú dlhšiu životnosť a sú cenené najmä v letných mesiacoch, kedy je ich výkonnosť najvyššia a dokážu prijať a vyprodukovať najviac tepla. Druhým typom sú trubicové solárne kolektory. Ako už z názvu vyplýva, tento typ kolektorov sa skladá z jednotlivých trubíc, v ktorých prúdi teplo. Ich hlavnou výhodou je, že dokážu lepšie odolávať poveternostným podmienkam ako ploché kolektory. Životnosť oboch druhov kolektorov sa pohybuje medzi 20 – 30 rokov. To záleží najmä od druhu použitého materiálu. Obstarávacie náklady sú vyššie, ale platí, že čím väčšia je spotreba teplej vody v domácnosti, tým sa náklady na obstaranie vrátia rýchlejšie.

panely

Zaujali vás solárne kolektory ako moderný a inovatívny spôsob vykurovania? Navštívte internetovú stránkuwww.viessmann.ska získajte viac informácií o tom, ako ekologicky a nízkonákladovo vykúriť domácnosť. Nechajte si poradiť od skutočných odborníkov v tejto oblasti.