Dnes je nedeľa zameriame sa na športovú výživu a pre vegetariánov a vegánov ale aj všeobecne. Súvislosti medzi tzv. stravou a rizikami ochorení. Spôsob stravovania vplýva na náš zdravotný stav lepšie povedané riziko ochorení istými chorobami. Tzv. potraviny ktoré sú bohaté predovšetkým na kalórie ako je tuk alebo mäso ktoré sú veľmi často bohaté na tzv. cukry ale chudobné na prírodnú vlákninu je typickým znakom západného spôsobu výživy. Mali by sme vedieť že nadmerný príjem potravín tzv. nadváha a nedostatok pohybu vždy resp. často majú najväčší vplyv na naše zdravotný stav. Poznatky o tomto sú dlhé roky. Ale môžeme spomenúť rok 2012 je to síce dávno ale bola robená skúška v Nemecku. Robila to Nemecka firma pre výživu DGE ktorá robila výskumy resp. analýzu jedálničkov tzv. stravovacie návyky vtedy nemeckého obyvateľstva poukazovali na stále ešte pretrvávajúce zlozvyky konzumácie vysoko energetických a veľmi chudobných na ovocie a zeleninu chudobných potraviny.

broskyňa

Rovnaká je spotreba mäsa aj u mužov a žien zostáva naďalej bez zmeny vysoká. Keď sa je veľa mäsa prijímame stále príliš veľa nasýtených mastných kyselín výrazne viac cholesterolu a tiež PURINY čo opäť spôsobuje vznik resp. nábeh na srdcovo cievne ochorenie obeh alebo vznik dny. Veľkú príčinu nadváhy často u detí sa považuje stále ešte pretrvávajúca veľká konzumácia osviežujúcich nápojov ktoré sú bohaté na cukor. Spotreba alkoholu je zase u dospelých sa zase znížila. Existuje viac štúdii či už ide o národné alebo medzinárodné ktoré dokazujú veľmi podstatnú súvislosť medzi ochoreniami tzv. blahobytu ide napr. o metabolický syndróm stravovacích návykov.

makro živina vitamíny

Tzv. pojem metabolický syndróm sa vyznačuje terajší výskyt výkyvov na hladinu cukru v krvi ide o diabetes typu 2 je to porucha spracovania tukov má to aj špecifický názov v latinčine. Ide tzv. o vysoký krvný tlak hypertenziu a nadváhu. Poruchy metabolizmu sa zvyšuje triglycerid čiže krvné tuky keď sa zníži HDL cholesterol nazývame ho aj dobrý cholesterol tým pádom znížime účinnosť inzulínovej terapie aj znovu vznik srdcovo cievnych problémov. Hlavnú úlohu v tomto smere hrá aj hormonálne chybný vývoj tiež pravdepodobne hlavne veľký podiel brušného tuku. Spoločný priebeh medzinárodných odborných spoločností povedal už 3 rôzne kritéria výskytu tukov na bokov u mužov v Európe napr. 94 cm aj u žien 86 cm triglyceridy nad 150 mg dl tj. 8.3 mmol . Čím väčšie je BMI čiže Body MASS index tj. podiel tukov tým je vyššie riziko rôznych ochorení srdcovo cievne. Každý by si mal sledovať váhu mať váhy osobné doma ako my. V dnešnej dobe je obezita epidémia.