Nahradzujú klasiku – kde stále vládnu klasické volfrámové žiarovky, tam je natoľko vysoká spotreba elektriny, že je až prekvapujúce, že sú ľudia ochotní to platiť. Stáva sa to ale skôr v miestach so zlou informovanosťou a s nedostatočnou osvetou, pretože jednou zo zásadných výhod technológie LED je úspora energie. Ešte pred dvadsiatimi rokmi to bol síce pomerne drahý špás, a navyše s veľmi slabým výkonom, ale dnes je situácia diametrálne odlišná. Teraz máme k dispozícii možnosti, s ktorými možno smelo nahradiť to, čo ešte stále považujeme za nenahraditeľný zdroj umelého svetla, totiž Edisonovu žiarovku.

LED žiarovky

Nové typy svietidiel – osvetľovacia technika sa v súčasnosti posunula vo svojom vývoji ďalej aj vďaka objavom nových tvarov a typov svetelných zdrojov, kam patria napríklad LED pásiky alebo panely. Toto bolo ešte v deväťdesiatych rokoch utópií, pritom tá doba nie je natoľko vzdialená, že by sme ju mohli označiť za „retro“. Ploché panely a pásky môžu vyzdobiť rôzne koncipované interiéry v obývacej izbe, spálni, kúpeľni i kuchyni, hodia sa aj do ďalších miest, ako sú lekárske ordinácie a nemocnice, športoviská, kancelárie, výrobné prevádzky, školy a učilištia, alebo suterénne skladové priestory.

LED osvetlenie

Životnosť až neuveriteľná – ako dlho vám bude doma svietiť žiarovka s volfrámovým vláknom? Pri šetrnom zaobchádzaní a nie príliš prehnanom svietení len po dobu niekoľkých hodín denne, aj celý rok. LED zdroje však budú svietiť oveľa dlhšie, a v porovnaní s klasickou žiarovkou je to až nepomer, počítajte so životnosťou až 50 tisíc hodín, teda napríklad aj 25 rokov.

RGB a studená a teplá biela – čo však Edisonova žiarovka nedokáže, je rozsvietenie v rôznych farebných odtieňoch, ktoré je možné dokonca ľubovoľne meniť. Ďalej máme k dispozícii LED žiarovky, kde je možné ľubovoľne voliť medzi teplou a studenou bielou, čo je zásadný faktor pre rôzne druhy bežných každodenných činností – zatiaľ čo studená biela je vhodná pre prácu, pretože podporuje bdelosť vďaka obsahu modrého svetla, teplá biela sa hodí skôr pre relaxáciu, odpočinok, a stav pred zaspaním.