Osadenie solárnych panelov na rovnú strechu nemusí byť vždy najjednoduchšie. Avšak pocit, že aj vy podstatnou mierou prispejete k lepšej ekológii celej planéty, by vás mal hnať vpred. Pozrime sa teda bližšie na montáž solárnych panelov v takýchto podmienkach. Kotvenie solárnych panelov do vrchnej prekladovej vrstvy by bolo bez debaty najjednoduchším spôsobom, no negatívom je veľký počet dier v izolácii a fóliách na streche, v dôsledku čoho by skôr či neskôr hrozilo zatekanie do podkrovia počas daždivého počasia. Za vhodnejší spôsob inštalácie solárnych panelov by sme teda radšej označili ten formou zaťaženia.
Solárne panely a ich inštalácia na plochú strechu
Nech už budete chcieť na plochú strechu nainštalovať čokoľvek, budete s tým mať rozhodne spojenú nemalú dávku námahy. Ak teda hovoríme o solárnych paneloch, tak toto tvrdenie platí dvojnásobne, pretože ich hmotnosť je približne na úrovni 80 kg. Pokiaľ teda predpokladáme, že nemáte po ruke žeriav, tak dostať solárne panely na strechu nehnuteľnosti rozhodne nebude jednoduchou záležitosťou. Zásadný vplyv na celý projekt má nosná konštrukcia, ktorú je pred jej inštaláciou vhodné zostaviť na ploche pozemku tak, aby ste si lepšie vedeli predstaviť jej umiestnenie na streche a odstrániť všetky prípadné nedostatky. Pokiaľ by ste mali mať pochybnosti ohľadne nosnosti a odolnosti vašej strechy, bude lepšie odkonzultovať umiestnenie solárnych panelov na takúto plochu so statikom, prípade existuje možnosť vypracovania si posudku.
Pozrime sa tiež na postup, ako možno umiestniť solárne panely na plochú strechu svojpomocne. V prvom rade budete potrebovať DT tvárnice, dostatočnými budú tie o váhe 28 kg. Zo spodnej otvorenej steny tvárnice je potrebné uložiť rohož tak, aby beton naliaty do nej nevytekal a vhodné je pripraviť suchšiu zmes. Tá totižto lepšie udrží narazenú závitovú tyč do nej, ktorú je potrebné osadiť kolmo nadol. Táto časť je pomerne jednoduchá, no tvárnice je následne potrebné vyniesť na strechu domu. Ich rozloženie odporúčame v kolmom smere na najväčšiu plochu panela. V prípade extrémneho vetra je preklopenie tvárnic cez roh totižto horšie ako cez hranu. Po dvoch dňoch sú tvárnice pripravené k ďalšej práci a na závitové tyče osadíte vopred pripravenú zvarenú konštrukciu. Ostáva vyniesť panely na strechu a tu je potrebné dávať pozor na ich poškodenie, napríklad o roh domu či fasádu. Ich zapojenie je následne vhodné zveriť do rúk profesionálnej firmy.
Špecialistu na solárne panely nájdete na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.