Asi každý z nás by chcel mať ideálnu postavu a cítiť sa fit. Dosiahnuť vysnívanú hmotnosť a túto si udržiavať bez toho, aby to viedlo k neustálemu hladovaniu či dokonca k oslabeniu svalstva a organizmu. Tieto faktory sa však žiaľ vzájomne v mnohých prípadoch vylučujú. Ale nie vždy!

Viete, akú úlohu pri stravovaní zohrávajú bielkoviny?

Z hľadiska diéty je najznámejšia ich schopnosť udržiavať svalovú hmotu, respektíve chránia svalstvo. A takisto z vlastných skúseností asi viete, že proteínová strava dokáže najlepšie zasýtiť. Okrem toho sú bielkoviny veľmi dôležité pre organizmus, nakoľko budujú každú bunku v našom tele.

žena, fitness

Je preto vhodné poukázať na fakt, že aj napriek svojim účinným vlastnostiam prijímame proteíny z všeobecného hľadiska v nízkej miere. Na rozdiel od tukov a hlavne sacharidov, ktoré v bežnej strave dominujú. A dnes sa už takmer všade dočítate, že sú to práve sacharidy, z ktorých sa najviac priberá.

Prečo?

Najskôr musíme spomenúť základný dôvod a to ten, že sacharidy sú pre naše telo tým najjednoduchším zdrojom energie, alebo nazvime to „palivom“. Druhým dôvodom je následne fakt, že tieto živiny dominujú vo viacerých typoch potravín, tým pádom ich bežný človek skonzumuje za deň možno viac, než by v skutočnosti potreboval.

pekárske výrobky

V praxi to následne znamená, že denne prijímame vysoký percentuálny podiel sacharidov, ktoré nestačíme pravidelne spaľovať. V tele sa potom vytvárajú tukové zásoby. Výnimku možno tvoria aktívni a profesionálni športovci, životný štýl mnohých ľudí však nezahŕňa pravidelné športové vyťaženie.

Najlepšou odpoveďou na túto problematiku je preto bielkovinová dieta v prípade, ak máte záujem zhodiť nadbytočné kilá a účinne sa zbaviť tukových zásob. Význam bielkovín v diéte bol spomenutý už na začiatku a svojou podporou zdravej činnosti tela a organizmu napomáhajú tiež k správnej funkcii metabolizmu. A to je pri chudnutí veľmi dôležité.