Za niekoľko posledných dekád rokov prišla priam záplava s rôznymi diétami a návodmi na zdravší životný štýl. Hlavne z pohľadu diét mnohé odchádzajú a nové zasa prichádzajú, pričom medzi overené a zachované sa radí iba hŕstka z nich. Medzi tieto môžeme určite zaradiť princíp, o ktorom učí ketogenna dieta Prodietix.
Typickým znakom je v tomto prípade bohatý príjem bielkovín (proteínov) a naopak znížená konzumácia sacharidov.

bílkoviny

Určite sa tak hodí pripomenúť, že bez príjmu bielkovín sa nezaobíde žiaden diétny stravovací princíp, ktorý má za úlohu byť efektívny a nepripraviť nás o potrebné živiny, ktoré sú zdrojom našej energie a faktorom pevného zdravia.
Tieto doporučené a efektívnejšie typy diét tak majú spoločnú podstatu a tou je príjem proteínov s tým, že pre chudnutie a celkový proces ketózy je škodlivý vysoký príjem sacharidov. Môžeme ich tak nájsť pod názvami bielkovinová, proteínová, nízkosacharidová či ketodiet. K príbuzenstvu sa radia tiež Ducanová, Atkinsonová alebo tzv „sacharidové vlny“.

  • Sympatická je na nich takisto podstata, že nevravíme o hladovaní, ale skôr o zákonoch pravidelného stravovania (5-6 x denne).
  • Pokrmy však musia obsahovať nižší obsah sacharidov a musí ísť tak skôr o pokrmy, kde je nižší obsah sacharidov nahradený už spomenutými bielkovinami.

sacharidy
Prečo sú však sacharidy v tomto prípade tak prísne strážené?
Sacharidy sú totiž prioritným zdrojom čerpania energie. A pokiaľ ich máme v tele dostatok,respektíve veľa, telo nepotrebuje čerpať energiu z iných zdrojov, akými sú v tomto prípade tuky v takom efektívnom množstve, aby sme vraveli o ich efektívnom spaľovaní. Teda ak chceme náš metabolizmus naučiť spaľovať predovšetkým tuky, musíme mu k tomu vytvoriť podmienky. Musíme nastaviť proces, v ktorom budú prioritným zdrojom tuky a nie sacharidy. Je však nutné prijímať bielkoviny nielen v dôsledku zachovania svalovej hmoty a fyzickej kondície, ale tiež k zrýchleniu a efektivite metabolizmu spaľovania.